Mleczko pszczele

Królewskim darem ula jest mleczko pszczele, które daje królowej nie tylko ogromną witalność (pozwala jej na składanie tysięcy jaj dziennie), ale także długowieczność. Królowa żyje 40 razy dłużej niż pszczoły nie karmione mleczkiem.

Najliczniejszymi i najwierniejszymi konsumentami mleczka pszczelego są Japończycy, znani z dbałości o psychofizyczną sprawność. Oni to włączyli do swojej diety produkty pszczele.

Ta cudowna substancja generalnie zawiera około 60% wody, 19% ciał białkowych (globuliny i albuminy), aminokwasy egzogenne, bogaty zestaw witamin z grupy B (w tym, w dużej koncentracji, kwas pantotenowy, który wpływa na długość życia), acetylocholinę (która jest głównym transmiterem impulsów nerwowych) i całą gamę biopierwiastków. Świeże mleczko wykazuje silne, wręcz imponujące, właściwości bakteriobójcze.

Za najlepszy sposób przechowywania mleczka uznano liofilizację, która pozwala na pięcioletnie przechowywanie. O zaletach mleczka wypowiada się szereg rozmaitych specjalistów. W książce Erika Bruneta „Lekcja życia”, wśród wielu rad żyć i radzić sobie w kryzysowych warunkach ekologicznych, w rozdziale poświęconym produktom pszczelim na pierwszym miejscu wymieniono mleczko pszczele. Nie można też pominąć opinii o mleczku pszczelim prof. Anny Aslan, już nieżyjącej światowej sławy założycielki sanatoriów i instytutów geriatrycznych, twórczyni serii odmładzających specyfików. Na pytanie, czemu zawdzięcza swoją witalność i młody wygląd, odpowiadała, dyscyplinie pracy i naturze, która dała tak wspaniały dar jak mleczko pszczele. Naukowcy są zgodni w opinii, że mleczko pszczele działa stymulująco i pobudzająco, zwiększa możliwości wysiłku fizycznego i intelektualnego, przywracając optymizm i chęć do życia. Można powiedzieć, że to niezawodny sposób na dobre samopoczucie. Są zgodni, że w pewnym sensie mleczko odmładza! Poprawia wzrok, pamięć, korzystnie działa przy arteriosklerozie i bezsenności. Ułatwia pokonanie stanów depresyjnych, przywraca apetyt u chorych na anoreksję. Nie dość tego, mleczko pszczele jest uznanym naturalnym afrodyzjakiem, u mężczyzn leczy potencję! Mleczko pszczele „hit lat 90 – tych” miało, ma i mieć będzie wspaniałe właściwości i żaden sztuczny produkt nie jest w stanie go zastąpić.

Najlepsze efekty daje podjęzykowe przyjmowanie mleczka. Zapobiegawczo i w lekkich schorzeniach wystarczą małe dawki od 50 do 100 mg dziennie. Kuracja powinna trwać 4 tygodnie. Mleczko należy przyjmować rano, lub rano i w południe, na pół godziny przed posiłkiem. Profilaktycznie zaleca się kurację dwa razy w roku. W aptekach, sklepach zielarskich znaleźć można: Mleczko Pszczele liofilizowane w kapsułkach i tabletkach bez cukru, Apistimul Urtica i Apistimul Crataegi w syropie oraz mleczko pszczele w miodzie i ziołomiodzie.